Brezplačna srečanja

Brezplačna srečanja potekajo v Ljubljani na lokaciji:

DCA (Dnevni center aktivnosti), Tržaška cesta 37, Ljubljana (nasproti Ilirije) vsak četrtek, ob 16:30 / vstop prost.

Ves pouk sahadža joge in vse kar gre zraven je brezplačno.

Kontakt: info@jogaslovenija.org

Vse kar potrebujete za učenje meditacije

Pravzaprav vam na srečanje ni potrebno prinesti ničesar. Vse kar boste potrebovali bomo imeli pripravljeno.

Srečanja, kjer se skupaj posvečamo meditaciji in kjer se lahko naučite priti v stanje brez misli in v stanje meditacije, potekajo brezplačno, zato ne potrebujete nikakršnih finančnih sredstev.

Meditirate lahko tako, da sedite na tleh ali na stolu, pomembno je da vam je udobno in da se pozornost ne zgublja na bolečinah telesa zaradi neudobne drže.

Pogosta vprašanja in odgovori

Kaj je meditacija?

Meditacija je prepuščanje. Ni razmišljanje. Je stanje v katerem se povežemo sami s seboj in s tem kar nas obdaja. V meditaciji se dotaknemo Duha v nas. Meditacija je to, kar nam daje moč in usmeritev na naši duhovni poti in pri duhovni rasti.

Kje je izvor meditacije?

Korenine meditacije segajo v starodavne čase. Današnji raziskovalci postavljajo teze, da so že prve, primitivne družbe odkrivale različna stanja zavesti in meditativna stanja. Meditativne tehnike so bile v Indijskih Vedah zapisane že pred pet tisoč leti. Preko nadaljnih tisočletij so se razvile različne meditatativne prakse in stili, ki so se širili preko Azje. Šele v drugi polovici dvajsetega stoletja je meditacija postala popularna tudi na zahodu, čemur je sledilo učenje različnih vrst učenja meditacije po vsem svetu.

Kako vpliva meditacija na vsakdanje življenje?

Meditacija nam pomaga se distancirati od vsakdanjega stresa v življenu. Pomaga nam tudi začutiti in razumeti energije, ki nas obdajajo in ki usmerjajo naše življene. Vse lažje dosežemo uravnovešenost in notranji mir.

Kako se meditacija razlikuje od sprostitvenih tehnik, koncentracije, čuječnosti?

Sahaja joga meditacija je drugačna od vseh drugih tehnik, saj nas ne samo sprosti in ne samo prebudi notranji mir , radost in optimizem v nas, ampak dejansko transformira človeka, postopoma in v globinah, v uravnoteženega in zadovoljnega človeka. To se zgodi spontano, brez večjih naporov s pomočjo naše notranje energije.

Kdaj je najbolj primeren čas za meditacijo?

Ko sonce vzhaja, zgodaj zjutraj je običajno meditacija najmočnejša. Takrat najlažje začutimo notranjo tišino in popolno enost z naravo. Tudi zvečer se lažje prepustimo stanju meditacije. Zjutraj meditacija poskrbi za dober začetek dneva, zvečer pa omogoča sprostitev po dolgem dnevu.

Kako dolgo je potrebno meditirati?

Dobro je, da si vzamemo dovolj časa, da se osredotočimo nase in dosežemo notranji mir in tišino, na začetku pogosto potrebujemo nekaj časa, da pridemo v to stanje meditacje, ko enkrat to dosežemo, je naš cilj ostati v meditaciji približno petnajst minut.

Ali naj meditiram z odprtimi ali z zaprtimi očmi?

Običajno nam je bolj prijetno meditirati z zaprtimi očmi, saj tako lažje zaznavamo naše subtilno bitje. Vendar v primeru da vidimo barve, svetlobe, ali pa da imamo druge nenavadne občutke, kar bi pomenilo, da na določenem nivoju manjka ravnovesje, priporočamo, da odprete oči, saj nam to pomaga hitreje doseči globje stanje meditacije.

Kje naj meditiram?

Tako kot napolnimo prostor z nam prijetnimi umetniškimi predmeti in nas to razveseljuje vsakič, ko vstopimo v ta prostor, tako deluje na nas tudi, če lahko posvetimo manjši prostor samo za meditacjo. Seveda ne obstaja nobeno pravilo, kje lahko meditiramo, vendar je za to namenjen prostor idealna rešitev. Hitrejši napredek nam omogočajo predvsem skupinske meditacije.

Ali moram sedeti na tleh s prekrižanimi nogami?

Meditacija na tleh s prekrižanimi nogami je zelo dobra, ni pa to edina možnost. Prav tako globoko meditacijo lahko dosežemo, ko sedimo na stolu. Pomembno je, da nam je udobno in naša pozornost ne uhaja na nelagodje telesa. Najpomembneje je, da je naša hrbtenica, kolikor se le da, zravnana.

Ali lahko dosežem stanje meditacije brez učitelja?

V Sahaja Jogi lahko postanemo sami svoj učitelj. Sahaja Joga nam omogoča priti do znanja, ki je v nas samih. Prepoznavamo kaj je prav in kaj ni prav. Čutimo katere tehniko so dobre za nas in katere niso. Tudi deljenje izkušenj z drugimi, nam pomaga na naši duhovni poti. Skupinske meditacije in učenje tehnik od ljudi, ki že dalj časa uporabljajo tehnike Sahaja Joge, nam omogoča hitrejši in bolj gotov napredek.